EN:Informácie k vysokohorským túram

Obsah

geeeInformácie k vysokohorským túram

Charakteristika vysokohorskej túry

Atraktivita

Vyjadruje subjektívnym spôsobom celkový dojem z túry. Atraktivitu zvyšuje zaujímavý panoramatický výhľad, bezpečná trasa s pevnou skalou, zaujímavé, hoci aj exponované, miesta a v neposlednom rade aj výnimočnosť prostredia v ktorom sa trasa nachádza. Je vyjadrená grafickým symbolom:

 Priemerná túra.
 Pekná túra.
 Veľmi pekná túra. Aj cesta je cieľ, pri takto označenej túre to určite platí. Zažijete množstvom zaujímavých a možno netradičných výhľadov a večer si poviete, že to stálo za tú námahu.

Náročnosť

Grafickým symbolom vyjadrená kombinácia technických a kondičných nárokov na absolvovanie túry z pohľadu priemerne zdatného klienta.

 Chôdza v technicky nenáročnom teréne, použitie rúk je hlavne z dôvodu udržania rovnováhy. Prevýšenie nepresahuje 800m a časová náročnosť je menej ako 6 hodín. Tento typ túry je vhodný aj pre menej zdatných a skúsených klientov.
 Časová náročnosť túry je do 9 hodín a prevýšenie okolo 1000m. Technické pasáže si vyžadujú použitie rúk. Tento typ túry zvládne bez väčších problémov kondične priemerne zdatný klient. Predchádzajúce skúsenosti s pohybom vo vysokohorskom prostredí sú vhodné, no nie nevyhnutné.
 Technicky a kondične náročná túra z pohľadu priemerne zdatného návštevníka hôr. Tento typ túry kombinuje viaceré parametre - prevýšenie viac ako 1000m, časová náročnosť viac ako 9hodín, technické pasáže  na hranici lezeckého terénu, prípadne veľká expozícia. Pre takto označenú túru, sú vyžadované predchádzajúce skúsenosti s pohybom vo vysokohorskom prostredí a dobrá kondícia je nutnosťou.

Počet klientov v skupine

Počet klientov na jedného horského vodcu je limitovaný podľa doporučení medzinárodnej smernice IFMGA/IVBV/UIAGM, ktorou sa riadnia všetky členské organizácie horských vodcov. Dôvodom je bezpečnosť klienta. Na vysokohorskú túru do obtiažnosti III UIAA je doporučený limit 1-3 klienti na jedného vodcu v závislosti od charakteru túry.

 Max. jeden klient na jedného vodcu. Tento druh túry sa považuje za veľmi ťažkú túru.
 
Max. dvaja klienti na jedného vodcu.
 Max. traja klienti na jedného vodcu.
  

Výstroj

Technická výstroj

Potrebnú výstroj pre denné túry zabezpečuje horský vodca, pokiaľ sa nedohodne inak. Ide hlavne o horolezecký sedací úväz a prilbu. V zimnom období naviac stúpacie železá (mačky), horolezecký čakan, lavínovú výbavu (lavínový vyhľadávací prístroj, lopata a sonda).

Oblečenie a strava

Oblečenie

Doporučené oblečenie pre pohyb vo vysokohorskom teréne na dennú túru:

  • dlhé alebo krátke nohavice podľa ročného obdobia
  • tričko, tenkú bundu z funkčného materiálu
  • turistické topánky s pevnou podrážkou
  • slnečené okuliare a opaľovací krém
  • batoh veľkosti 20-35l
  • vetrovka proti vetru a dažďu
  • rukavice, tenká čiapka pod prilbu, náhradné tričko

Strava

Pre dennú túru v trvaní 6-10hodín sa doporučuje vziať si zo sebou na túru:

  • aspoň 1 liter tekutín (napr. teplý sladený čaj)
  • "traťovku" - čokoládu, keksy, energetickú tyčinku,...
  • a samozrejme niečo väčšie na zahryznutie v čase obeda